Mieszkanie dla studenta – Jak wybrać

Wrzesień to tradycyjnie w miastach studenckich miesiąc poszukiwań mieszkania do wynajęcia. Jak co roku tłumy studentów przeczesują portale internetowe w poszukiwaniu alternatywy dla akademika.
Jako agencja nieruchomości podpowiemy na co zwrócić szczególną uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego mieszkania.

Pierwszą sprawą do której należy przyłożyć największą uwagę jest lokalizacja. Pamiętajmy, że mieszkanie będzie punktem wypadowym nie tylko na uczelnię ale również na spotkania towarzyskie. Tutaj oczywiście najbardziej pożądane rejony w Gliwicach to dzielnica Politechnika oraz Śródmieście. Z każdego z nich można łatwo dostać się na uczelnię czy na przysłowiowy Rynek. Nie bez znaczenia pozostaje wielkość mieszkania. Tutaj jednak musimy sami podjąć decyzję czy stać nas na kawalerkę tylko dla siebie czy też będziemy ten niewielki jeden pokój z kimś dzielić, a może wybrać mieszkanie kilkupokojowe i podzielić koszty. Niewątpliwie to ostatnie rozwiązanie cieszy się największą popularnością zwłaszcza ze względów ekonomicznych. Mieszkanie jednopokojowe możemy wynająć za minimum 800 zł + media. Ten koszt w przypadku mieszkania samemu będzie ponosić tylko jedna osoba (o kosztach mediów trochę później). W przypadku mieszkania 2 pokojowego możemy znaleźć już coś za 900 lub 1000 + media i zamieszkać tam w 2 osoby. To oczywiście znacząco pozwoli obniżyć nam koszty. W przypadku wyboru mieszkań kilku pokojowych (zdarzają się większe mieszkania które wynajmuje wspólnie czterech lub pięciu studentów lub studentek) zyski będą jeszcze większe. Warto jednak pamiętać, aby w przypadku mieszkania z kimś wybrać raczej mieszkania z niezależnymi pokojami pozwoli to każdemu na swobodne mieszkanie i zachowanie swojego fragmentu intymności.

Na końcu pozostaje ostatnia najważniejsza kwestia – koszty dodatkowe. Mowa tutaj oczywiście o kosztach mediów które każdy niezależnie od czynszu najmu musi ponosić. W przypadku wyliczania całkowitych kosztów warto dokładnie wypytać jakie opłaty i jakie media mamy w cenie najmu. Dla przykładu niech posłużą poniższe przykłady:
1) Mieszkanie w wielkiej płycie na Sikorniku – 2 niezależne pokoje cena 1500 zł – na pierwszy rzut oka wydaje się dużo – jak jednak będzie w rzeczywistości – W cenie mieszkania oczywiście zawarty jest czynsz dla spółdzielni (koszt ponoszony przez właściciela na rzecz zarządcy nieruchomości) – dodatkowo w cenie zawarta jest ciepła i zimna woda (po 2 m3 każdej na miesiąc) oraz ogrzewanie bez limitu (brak założonych podzielników) z kosztów dodatkowych płatne więc tylko prąd ew Internet. Zakładając zużycie prądu na poziomie 70 zł miesięcznie i do tego Internet za 30 zł całkowity koszt zamknie się w 1600 zł miesięcznie co przy rozłożeniu na 2 osoby da 800 zł.
2) Mieszkanie w kamienicy przy Politechnice – 2 pokoje cena 1000 zł – wstępnie wygląda atrakcyjnie zobaczmy jak z kosztami dodatkowymi. W cenie 1000 zł mamy zawarty czynsz dla zarządcy oraz 4 m3 wody. Ogrzewanie oraz ciepła woda na prąd dojdzie więc koszt prądu. I tutaj zaczyna się zagadka ile to będzie kosztowało. Załóżmy dość ostrożnie, że w okresach ostrej zimy 4 miesiące koszt ogrzewanie będzie wynosił 600 zł miesięcznie. W pozostałych 4 miesiącach (zimnych) po 300 zł miesięcznie a w okresach niegrzewczych 4 miesiące koszt prądu (ciepła woda oraz kuchnia) 150 zł miesięcznie. Do tego jak w przykładzie powyżej doliczmy koszt Internetu 30 zł. No to podsumujmy wszystkie koszty przy założeniu umowy na pełny rok.

Mieszkanie 1 – 12 miesięcy x 1600 = 19200 zł
Mieszkanie 2 – 12 miesięcy x 1000 zł + 4 m-ce x 600 zł + 4 m-ce x 300 zł + 4 m-ce x 150 zł + 12 m-cy x 30 zł = 17160

Jak się okazuje koszt mieszkania w kamienicy mimo dość drogie ogrzewania elektrycznego w skali roku okaże się tańszym rozwiązaniem.

Jak widać powyżej wybór mieszkania nie należy do łatwych i przy wyborze odpowiedniego lokum warto pamiętać o wielu rzeczach. Gdyby mieli Państwo jakieś pytania nasza agencja nieruchomości chętnie pomoże Państwu w wyborze najlepszej oferty.

*Przedstawione wyliczenia mają charakter poglądowy i należy przeprowadzić własną symulację w oparciu o koszty poszukiwanego mieszkania

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *