Jak sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku

Po śmierci kogoś zmarłego bardzo często oprócz spraw związanych z pochówkiem pojawiają się problemy związane z nieruchomością której zmarły był właścicielem.

To na spadkobiercach ciąży obowiązek związany z opłacaniem kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości (czynsz, prąd, podatki od nieruchomości) w związku z powyższym wiele osób, które otrzymały nieruchomość w spadku zaczyna się zastanawiać nad sprzedażą nieruchomości.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku otrzymania nieruchomości w spadku i późniejszej sprzedaży nieruchomości przed okresem pełnych pięciu lat kalendarzowych od jej nabycia pieniądze ze sprzedaży zostaną pomniejszone o podatek dochodowy.  Istnieje możliwość uniknięcia opodatkowania w przypadku przeznaczenia uzyskanych środków na inne własne cele mieszkaniowe wskazane przez ustawodawcę.

Jak się zatem zabrać do zbycia nieruchomości otrzymanej w drodze spadku i w czym może pomóc nasza agencja nieruchomości.

Po pierwsze – należy dopełnić wszelkich formalności związanych z nabyciem spadku – mowa tutaj o przeprowadzeniu pełnego postępowania spadkowego bądź też o wersji uproszczonej czyli o postępowaniu przed notariuszem. Ta druga opcja jest dopuszczalna tylko wówczas jeżeli w postępowaniu biorą udział wszyscy uczestnicy ustawowi powołani do dziedziczenia. Nie ma znaczenia tutaj fakt czy był sporządzony testament czy też nie i kto w testamencie został wskazany jako spadkobierca. Jeśli spadkobierca wskazany w testamencie nie należy do spadkobierców ustawowych to takowi przy postępowaniu przed notariuszem muszą również się pojawić.

Po przeprowadzeniu postępowania spadkowego kolejne kroki kierujemy do urzędu skarbowego gdzie składamy stosowne oświadczenie dotyczące nabytego w drodze dziedziczenia majątku.

Złożenie stosownej deklaracji w urzędzie skarbowym jest krokiem niezbędnym ponieważ w dalszych krokach informacja z US o opłaceniu bądź też zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn będzie niezbędna.

W trakcie załatwiania formalności związanych z urzędem skarbowym można już rozpocząć oferowanie nieruchomości potencjalnym kupującym. Agencja nieruchomości Gliwice – DirectHome.pl służy Państwu swoją pomocą w cały procesie związanym ze zbyciem nieruchomości otrzymanej w drodze spadku lub darowizny. W sprawach wymagających pomocy prawnej korzystamy z zaprzyjaźnionych kancelarii, które pomagają nam uregulować stany prawne.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy zapraszamy na bezpłatne spotkanie na którym rozwiejemy Państwa wątpliwości i ustalimy plan działania zmierzający do zbycia nieruchomości, a osoby będące na początku drogi związanej z przeprowadzeniem postępowania spadkowego poprowadzimy przez wszystkie etapy.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *