Agencja nieruchomości i jej zadania

Wielu klientów zastanawia się jaką rolę w transakcji zakupu lub sprzedaży nieruchomości pełni agencja nieruchomości. Czy rola agenta kończy się w momencie skojarzenia klientów – czyli w momencie podjęcia decyzji o zakupie przez stronę kupującą? Jeśli agent nieruchomości w tym momencie zakończył swoją pracę to z pewnością nie wywiązał się należycie ze swoich obowiązków. Śmiałbym nawet stwierdzić, że w momencie ustalenia szczegółów transakcji praca agenta dopiero się zaczyna. W dalszych krokach agencja nieruchomości powinna przygotować wszystkie kwestie od strony dokumentowej.

W pierwszej kolejności należy zebrać dane osobiste uczestników transakcji i przygotować stosowną umowę przedwstępna. Ten dokument nie może być jednak szablonem powielanym bez namysłu przy wszystkich transakcjach. Każda transakcja jest inna i do każdej należy podejść indywidualnie konsultując stosowne zapisy umowy tak, żeby nie skrzywdzić żadnej ze stron.

Po podpisaniu umowy przedwstępnej należy stronie kupującej zapewnić komplet dokumentów związanych z nieruchomością, które mogą posłużyć w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. W agencji nieruchomości DirectHome każdy z agentów jest dodatkowo doradcą d/s kredytów hipotecznych więc już na etapie umowy przedwstępnej jesteśmy w stanie pomóc Państwu w wyborze najlepszej oferty kredytowej, a w dalszej kolejności poprowadzić Państwa przez cały proces uzyskiwania kredytu hipotecznego.

Jeśli strona kupująca ma już zapewnione finansowanie transakcji zakupu po stronie agenta jest przygotowanie stosownych dokumentów i umówienie aktu notarialnego. I tutaj znów możemy służyć naszą gdyż nasi klienci korzystają z kancelarii notarialnych w których otrzymują stosowne rabaty pozwalające obniżyć im koszty całej transakcji.
Po transakcji zakupu praca agenta nadal nie dobiegła końca. Pozostaje jeszcze przygotowanie protokołu zdawczo odbiorczego dla nieruchomości a także dla dostawców mediów. To po stronie agenta jest przyniesienie i wypełnienie odpowiednich druków a także dostarczenie ich do odpowiednich firm. Dopiero w momencie kiedy wszystkie kwestie prawne i formalne zostały zakończone a kupujący mogą napić się szampana można powiedzieć, że agencja nieruchomości wywiązała się ze swoich zadań w stu procentach.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *